Цікавинки математичного світу

10 цікавих фактів про математику

Цікаві факти про математику

Математика: відкриття впродовж століть

Математичні жарти

Дивний звичай
У деякій державі був такий звичай: Кожен засуджений на смерть, перед смертю тяг жереб. Він діставав з ящика один з двох папірців. На одному було написано "Смерть", на іншому - "Життя". Якщо він діставав папірець "Смерть" - його страчували, "життя" - відпускали.
В однієї людини, що жила в цій країні, були вороги, які оббрехали його, і домоглися, щоб того стратили. За день до жереба вони пробралися в суд і замінили в ящику папірець із написом "Життя" на папірець із написом "Смерть". У такий спосіб у ящику тепер було 2 папірця, і на обох було написано " Смерть". Людину повинні були стратити в будь-якому випадку.
Але друзі тієї людини довідалися про хитрощі ворогів й попередили його. Вони порадили засудженому розповісти про все суду, щоб суд замінив папірці й був проведений правильний жереб. Але засуджений сказав, що все гаразд. Ранком він підійшов у суді до ящика й витяг звідти один папірець... Зробив щось... і був звільнений! Що він зробив?
Відповідь
Наприклад: З’їв та вигукнув: «Смачне життя!». Тоді, щоб довідатись, що йому випало, необхідно дістати інший папірець, а на ньому буде написано «смерть» - виходить, він витяг «життя».


Новий порядок
У деякому місті ввели новий порядок. Тепер кожного, хто хотів потрапити в місто, на вході зупиняли стражники й задавали одне й те саме питання: "Навіщо ти хочеш увійти в місто?" Якщо людина у відповідь на це питання казала правду, то її топили в ставку, а якщо неправду - вішали на шибениці. Довгий час ніхто не міг увійти в місто, пройшовши через це випробування. Але знайшовся такий сміливець, що сказав, що він зможе пройти, не будучи втопленим у ставку або повішеним на шибениці. Похвастався й... пройшов! Що ж він сказав варті?
Відповідь
Відповів: «Що б мене повісили». Якщо він сказав правду, його треба утопити, але тоді виходить, що він збрехав, якщо ж він збрехав, його треба повісити, але якщо його повісити, то виходить, він сказав правду, а, отже, його треба утопити. Тому, незрозуміло, правда це або неправда і його пропустили.


Час
У мене немає кишенькового (наручного) годинника, а тільки настінний, який зупинився. Я пішов до свого знайомого, у якого годинник завжди ідеально показує час, довідався котра година й, довго не затримуючись у нього, повернувся додому. Вдома я швидко все підрахував і поставив стрілки свого годинника у положення, що відповідає вірному часу. Як я це зробив, і який був хід моїх думок, якщо я заздалегідь не знав, скільки часу займе дорога до мого знайомого?
Відповідь
Завести настінний годинник. Сходивши до друга й повернувшись, по настінному годиннику можна визначити час витрачений на дорогу. Додавши половину цього часу, до того, що довідалися в друга, можна правильно навести годинник.


У підвалі
Є підвал, у якому знаходяться 3 лампочки. Вимикачі від цих лампочок перебувають поза підвалом так, що навіть при відкритих дверях у підвал, не видно чи горять лампочки. Як, увійшовши всього 1 раз у підвал, визначити, який з 3-х вимикачів, якій лампочці відповідає?
Відповідь
Включити дві будь-які лампочки, почекати якийсь час і виключити одну. Потім, зайшовши в підвал, побачимо одну лампочку, яка буде горіти. Торкнувшись двох інших, визначимо лампочку, що горіла. Вона буде теплою, а та, що не горіла - холодною. Отже, можна зіставити всі вимикачі.


Мудреці й капелюхи
На голову кожного з трьох мудреців надягли капелюх. Відомо, що всього 5 капелюхів: 3 чорних та 2 білих. Мудрець може бачити капелюхи на двох інших мудрецях, але не знає який на ньому. Кожному мудрецеві потрібно здогадатись, який на ньому капелюх і сказати відповідь через 2 хвилини. Їм дозволено говорити вголос здогади про свій капелюх, але нічого про інші. Відомо, що до цього вони спілкувалися й домовилися про хід своїх думок і дій. Як же вони зробили?
Відповідь
Мудреці домовляються так: якщо один з них бачить два білі капелюхи на двох інших мудрецях, він відразу говорить: «У мене чорний капелюх», два інших відразу розуміють, що в них білі капелюхи; якщо на протязі 1 хвилини ніхто не сказав, що на ньому чорний, а який-небудь мудрець бачить один чорний та інший білий, він говорить: «Напевно, чорний», у свою чергу ще один скаже теж саме, третій бачить тільки чорні капелюхи й тому мовчить, розуміючи, що в нього білий, по закінченні часу вони говорять, те що припустили; якщо ж по закінченні 2 хвилин усі мовчали, то на кожному мудреці чорний капелюх і вони так і говорять: «Чорний».


Порада мудреця
Одного разу батько сказав своїм синам: «Осідлайте своїх коней, та їдьте з одного міста в інше. Чий кінь прийде до фінішу останнім, той одержить нагороду.» Сини сіли на коней і ледве плетуться. Назустріч мудрець, запитує в чому справа, чому вони так повільно їдуть. Ті розповідають. Він їм сказав усього два слова, й не пройшло хвилини, як вони вже скакали до фінішу щосили. Що він їм сказав?
Відповідь

«Поміняйтеся кіньми»

Немає коментарів:

Дописати коментар