вівторок, 12 січня 2016 р.


Дитина сьогодення? Яка вона особистість майбутнього? 
Чому підлітки не можуть логічно висловитися, аргументовано довести свою думку? 
Чому в дітей поступово зникає інтерес до пізнання нового?
Найчастіша відповідь дитини – нудно, набридло, нецікаво.
На жаль, не кожен вчитель дійсно хоче зацікавити, не у кожного урок – несподіванка, гра і, в той же час, власне наукове відкриття.

У кожного вчителя на те є своя причина…ВІДЕО


У пєсі Тома Стоппарда «Розенкранц і Гільденстерн мертві» герої підкидають монету багато разів підряді вона потіно падає лише однією стороною. Подія дійно малоімовірна, проте можлива.


СТИМУЛЮВАННЯ ОСОБИСТІСНОГО РОЗВИТКУ УЧНІВ НА УРОКАХ МАТЕМАТИКИ ЗА ДОПОМОГОЮ ІНТЕРАКТИВНИХ МЕТОДІВ НАВЧАННЯ

Світ, у якому житимуть наші діти,
Зміниться у чотири рази швидше, аніж наші школи.
Віллард Дагетт
(Доктор Виллард Даггет,
директор Международного центра
лидерства и образования (США))

Якщо ми хочемо досягти успіху на вчительському поприщі, ми маємо змінюватися разом з дітьми і, якщо потрібно, то в 5, 6 разів швидше за школу. В наш час діти не ходять до бібліотек, а користуються лише джерелами інформації з інтернету, то ми не просто змушені, ми повинні враховувати ці сучасні зміни і вимоги, і не повторювати, на жаль, такі неактуальні фрази: «…а от у ті часи…», «…а от ті учні…» тощо.
Сьогодні доволі часто педагогічна практика оперує поняттям «інтерактивні методи навчання».
Інтерактивне навчання (англ. – interactive ecarning) – це, по-перше, вчення, яке ґрунтується на взаємодії, по-друге, навчання, побудоване на взаємодії. Таким чином, основою інтерактивного навчання є взаємодія.
Взаємодія в освітньому процесі здійснюється у формі педагогічного спілкування, що розглядається як рівно активна взаємодія – діалог. Діалог спонукає учнів до особистісного розвитку.
Адже під час використання усіх форм інтерактивних методів учні промовляють один одному, слухають виступи товаришів, виконуючи водночас дію (оформлюють, розв’язують).
Сьогодення  вимагає  масової  комп’ютеризації  всіх  галузей  суспільного  життя.  Тому  навчання  учнів  у  школі  вже  неможливе  без  використання  інформаційно­комунікаційних  технологій  (ІКТ).  Упровадження  інноваційних  технологій  сприяє  розвитку  особистості  та  організації  продуктивної  диференційованої  діяльності учнів під час проведення уроків математики, виховувати охайність під час виконання рисунків.
Cлід  зазначити, що  учні  починають  найбільш  активно  виконувати  завдання проблемного  і  творчого характеру, краще  орієнтуватися  в матеріалі, що  вивчається.
Найбільш  раціональним  є  використання  компютерних  технологій  під  час  викладання  геометрії, оскільки учні мають можливість наочно  побачити  перетворення  фігур  (симетрія  відносно  точкисиметрія  відносно прямої; перетворення  гомотетії  та  подібність).  На  прикладі  теми  з  геометрії  «Перетворення  фігур» (9 клас) покажу, яким яскравим, цікавим та продуктивним може  бути  урокякщо  застосувати мультимедійні засоби навчання, що дають можливість  учням  простежити  динаміку  змін розташування фігур у результаті різноманітних перетворень, поетапно перевірити правильність виконання запропонованих завдань, знайти додаткову  інформацію.
Тема.  Використання  перетворення  фігур  під  час  розв’язування практичних задач
Мета уроку:
навчальна: узагальнити знання з теми та навчити  учнів  використовувати  їх  під  час  розв’язування задач (знаходити фігури, симетричні відносно точки (прямої)  за  готовим  рисунком;  виконувати  паралельне перенесення та поворот; розв’язувати прак тичні задачі, використовуючи правила перетворенняфігур);
розвивальна:  розвивати  образне  мислення; вчити використовувати набуті  знання на практиці;
виховна:  формувати  математичну  грамотність; виховувати охайність під час виконання рисунків.
ХІД урОку
І. МОтивАцІя НАвчАЛьНОї ДІяЛьНОСтІ
Учитель. Де  в житті  зустрічається  симетрія?
Після того як діти спробують дати свої варіанти відповіді, продемонструємо презентацію  про симетрію в природі, архітектурі, у повсякденному житті  (презентацію  створено  за  допомогою програми PowerPoint).
Учитель  демонструє  кадри,  які  дають учням  можливість  побачити  симетрію  в  природі, архітектурі  та житті.
Кадр 1. «симетрія у природі»
Учитель. Зверніть увагу на  те, як розташовані крильця метелика відносно його  тіла.
Учитель.  В  архітектурі  симетрію  використовують, щоб прикрасити місто, побудувати вражаючі будинки.
Учитель.  А  зараз  ми  бачимо,  яку  красу  створила людина (Щоб привернути увагу до теми, що вивчається, можна запропонувати учням самостійно знайти інші приклади симетрії і зробити власну презентацію.)
ІІ. АКтУАЛІЗАцІя ОПОРНих ЗНАНь
Пропонуємо учням виконати завдання, які  подано в  тестовій формі  (презентація). Завдання учні виконують  самостійно, вказуючи в зошитах правильний, на їх думку, варіант  відповіді. На  розв’язування кожного  завдання  учням  відведено приблизно 30  секунд.
Кадри демонструємо послідовно
ІІІ. ПЕРЕвІРКА виКОНАННя ЗАвДАНь, ПОДАНих У тЕСтОвІй фОРМІ
За допомогою анімації учні мають можливість подивитися, як виконуються перетворення  фігур,  обговорити  побудову, ще  раз  переглянути поетапне виконання  завдання.

Використання комп’ютера і мультимедійної дошки сприяло наочному поданню навчального матеріалу, що супроводжується звуком, анімацією. Усе це допоможе учням у динаміці простежити  за  перетворенням фігур,  сприяло формуванню  образного уявлення  та  зацікавленості.
Інтерактивні методи потребують багато часу для підготовки як тих, хто навчається, так і того, хто навчає. Необхідно звикнути до них і набути певного досвіду в їх використанні. Після кількох ретельно підготовлених уроків учитель може відчувати як змінилося ставлення до нього. А також сама атмосфера на уроці – і це слугуватиме додатковим стимулом для роботи з інтерактивними методами.
Дані інтерактивні технології особисто мною були використані таким чином:
У рамках проведених уроків:
- Урок-казка «У країні Зазеркалля» (тема «Рівняння», 6 клас, математика)
- Класичний урок «Плавлення і кристалізація» (8 клас, фізика)
- Урок «Жива газета» (тема «Теорема Фалеса», 8 клас, геометрія)
У рамках поведених природничо-математичних тижнів:
- Гра «Найрозумніший» (6-8 мі класи)
- Круглий стіл на тему «Атомний коллайдер» для 8-9 класів
Загалом оснащення шкіл сучасними технічними  засобами,  комп’ютерними  навчальними програмами  сприяє  активному  використанню вчителями  інноваційних  технологій  навчання і  створює  умови  для  самостійного,  активного пізнання нового учнями.

Дякую за увагу!

3 коментарі:

  1. Навчання дитини - це не дресура. Особливо навчання математиці. Дякуючи вчителю, яка знаходить сучасні підходи для навчання учнів математики, діти краще засвоюють матеріал, мають кращі результати з фізики, хімії, економіки. Завдяки умілому використанню ІКТ діти впевнено почувають себе на уроках геометрії. В тому, що учні уміють аналізувати, креативно мислити, працювати в команді, творчо підходити до розв'язування задач значна заслуга вчителя. Дякую.

    ВідповістиВидалити
  2. Дуже тішуся з того, що саме ви викладаєте у мого сина математику. Шалено люблю молодих, сучасних, жвавих, креативних, енергійних та позитивних учителів! А з приводу конкурсу - успіхів вам і перемог!!!! Буду за вас вболівати, на власному досвіді знаю, що то шлях! Нехай щастить!

    ВідповістиВидалити